Aikikai fondas

Visų pasaulio Aikido organizacijų pripažintas centras yra AIKIKAI fondas Japonijoje, o treniruočių centras – AIKIKAI Hombu Dojo (Aikikai Hombu Dodžio): 17-18 Wakamatsu-Cho, Shinjuku-ku, Tokyo 162-0056, Japan. Tel. (81) 03-3203-9236, faks. (81) 03-3204-8145.

Centrinės mokyklos vadovas, jap. Hombu Dojo Cho (Hombu Dodžio Čio), yra Įkūrėjo anūkas Moriteru Ueshiba (Moriteru Uešiba).

AIKIKAI Hombu Dojo aktyviai dirba daugiau kaip trisdešimt instruktorių – shihan (šihan) ir shidoin (šidoin) (jap. įgaliotų mokytojų laipsnių pavadinimai), susitelkusių aplink Trečiąjį Doshu (Došiu, jap. Kelio paveldėtoją).

Hombu Dojo reguliariai siunčia instruktorius į užsienio Aikido Dojo.

AIKIKAI bendruomenė išduoda diplomus ir koordinuoja diplomų išdavimą kitose organizacijose; „juodojo diržo“ laipsnio diplomai išduodami pasirašyti ir antspauduoti Doshu M. Ueshibos.

Aikido Doshu
MORIHEI UESHIBA (Morihei Uešiba)
(1883–1969 m.)


Antrasis Aikido Doshu
KISSHOMARU UESHIBA (Kišiomaru Uešiba)
(1921–1999 m.)

Kisshomaru Ueshiba (Antrasis Doshu) gimė 1921 m. birželio mėnesį, Ayabe (Ajabė) mieste (Kyoto pref., Japonija). Jis yra Aikido Įkūrėjo Morihei Ueshiba (Morihėjaus Uešibos) trečiasis sūnus. 1946 m. baigė Waseda (Vaseda) universiteto politologijos fakultetą. 1948 m. tapo AIKIKAI Hombu Dojo (Pasaulinio Aikido centro) generaliniu direktoriumi. Nuo to laiko aktyviai vadovavo AIKIKAI fondui, taip pat mokė Aikido meno Hombu Dojo ir daugelyje pasaulio šalių. Nuo 1955 m. tapo AIKIKAI fondo vadovaujančiuoju direktoriumi, o nuo 1967 m. – vykdomuoju Fondo direktoriumi.

Po tėvo mirties K. Ueshiba tapo jo įpėdiniu – Aikido Doshu (paveldimas garbingas titulas, reiškiantis „Kelio paveldėtojas“), paskyrė visą savo gyvenimą aiki mokymo skleidimui visame pasaulyje. Dėl jo pastangų šiandien Aikido treniruojasi daugiau kaip 1 300 000 žmonių 56 šalyse. 1975 m. K. Ueshiba paskirtas Tarptautinės Aikido federacijos prezidentu. Dėl aktyvios veiklos Aikido srityje jam suteikta daugybė postų tiek visuomeninėse organizacijose, tiek įstaigose, susijusiose su kovos menais (pvz., Nippon Budokan bendruomenė ir Diplomatinė Japonijos asociacija).

1995 m. gegužės 12 d. ceremonijoje, vykusioje imperatoriaus rūmuose, Doshu Kisshomaru Ueshiba buvo apdovanotas Japonijos aukščiausio laipsnio apdovanojimu – Šventųjų brangenybių ordinu. Šis garbingas apdovanojimas Doshu paskirtas Japonijos vyriausybės, įvertinant jo indėlį kovojant už taiką ir laimę žemėje Aikido būdu.

Doshu pareiškė: „Esu nuoširdžiai dėkingas ir sujaudintas tokios garbės, tačiau šis apdovanojimas ne man, bet Aikido. Norėčiau padėkoti Aikido Įkūrėjui už tai, kad jis paruošė mums Kelią, taip pat visiems tiems, kas paskyrė savo gyvenimą Aikido.“

Mirė 1999 m. sausio 4 d.