Aikido Įkūrėjas
Morihei Ueshiba (Morihėjus Uešiba)
(1883-1969m.)

 

Gimė 1883 m. gruodžio 14 d. Tanabe kaime, Kii provincijoje (dabar Wakayama prefektūra), Honshū saloje.

1901 m. pradeda mokytis Kito-ryu mokyklos, vėliau Yagyu-ryu (Jagju-riu) mokyklos Jujutsu (džiudžiucu) pagrindų.

1908 m. iš meistro Nakai Masakatsu (Nakai Masakacu) gauna Yagyu-ryu jujutsu Goto mokyklos licenciją.

1911 m. atsiliepdamas į vyriausybės kvietimą kaip savanoris važiuoja į Hokaido salą tirti ir apgyvendinti naujų žemių.

1912 m. vadovaudamas 55 naujakurių šeimoms, važiuoja į Shirataki rajoną Monbetsu srityje Hokaido saloje, ten tęsia naujų žemių apgyvendinimo darbus. Saloje susipažįsta su Daito-ryu jujutsu mokyklos vadovu Takeda Sokaku ir tampa jo mokiniu.

1916 m. iš meistro Takeda Sokaku gauna Daito-ryu jujutsu mokyklos licenciją-diplomą.

1919 m., sužinojęs apie sunkią tėvo ligą, grįžta į gimtinę. Pakeliui iš Hokaido užsuka į Ayabe gyvenvietę Kyoto mieste, ten pirmą kartą susitinka su Shinto religijos Omoto-kyo sektos šventiku Deguchi Onisaburo (Deguči Onisaburo). Nuo tada susižavi Omoto-kyo mokymu ir Deguchi Onisaburo asmenybe.

Po tėvo mirties 1920 m. su šeima persikelia į Ayabe gyvenvietę, kur atidaro kovos menų mokyklą „Ueshiba-juku“ (Uešiba-džiuku).

1926 m. sukuria naują BUDO (jap. kovos menas) kryptį, kurią pavadina „Aiki kelias“.

1927 m. su šeima persikelia į Tokyo miestą, ten Aukštojoje karinio jūrų laivyno mokykloje ir kitose vietose dėsto savo meną.

1931 m. Tokyo mieste atidaro pirmą Aiki-Dojo (Aiki-dodžio – jap. Aikido salė, mokykla) „KOBUKAN“ (dabar – AIKIKAI Hombu Dojo, Tokyo, Wakamatsu-cho, Shinjuku-ku rajonas).

1940 m. Aiki-Dojo įgijo oficialų juridinį statusą.

1941 m. Iwama kaime (Ibaraki prefektūra) atidaro Dojo po atviru dangumi, joje tęsia fizines ir dvasines praktikas. Taip pat čia moko Aikido pasekėjus, kurie vėliau taps pagrindiniais padėjėjais vystant Aikido.

Apie 1955 m. pradeda mokyti Aikido meno užsienyje.

1960 m. ir 1964 m. apdovanojamas garbingais ordinais kaip Aikido Įkūrėjas.

Mirė 1969 m. balandžio 26 d. Tą pačią dieną apdovanotas dar vienu garbingu ordinu kaip žmogus, sukūręs meną, paplitusį įvairiose pasaulio šalyse.