II-asis Josinobu Irie (5 Dan, Sidoin) seminaras Vilniuje

2003 metų vasario 26-28 dienomis Vilniuje viešėjo Aikido Aikikai Chombu Dodzio atstovas ir instruktorius Josinobu Irie (5 Dan, Sidoin). Buvo surengtas mokomasis dviejų dienų seminaras, kuris vyko sporto klube “Pelėda”. Seminaro pravedimo vietą organizavo Vilniaus Aikido Federacija (vadovas G. Amkoladze, 2 Dan). Seminare dalyvavo virš 50 žmonių, tarp jų įvairių Lietuvos ir kitų šalių Aikido organizacijų atstovai.

Kartu su mūsų klubo nariais seminare dalyvavo mūsų kuratoriai Rusijos Aikido Aikikai federacijos trenerių komisijos Pirmininkas, Aikikai Chombu Dodzio filialo Aikido Aikikai klubo KOINOBORI prezidentė M. Karpova (4 Dan Aikikai), klubo KOINOBORI viceprezidentas ir vyresnysis instruktorius V. Gračiov (4 Dan Aikikai) ir vienas iš vyresniųjų instruktorių Maskvos Aikido Aikikai Federacijos A. Kirejev (2 Dan Aikikai).

Šio seminaro metu mūsų klubo nariams ir dalyviams kilo keletas klausimų. Juos ir norėtume užduoti klubo SŪKURYS prezidentui Pranui Golovač ir viceprezidentui Egidijui Stankevičiui.

Visų pirma, sakykite, ar tai buvo pirmasis toks Aikido Aikikai Chombu Dodzio atstovo vizitas Lietuvoje?
Ne, tai nėra pirmasis kartas. Jau bene penkis metus iš eilės Aikikai Chombu Dodzio kartą į metus rengia meistrų turnė po Baltijos šalis.

Šį kartą, kaip ir eilę metų, seminarą surengė Vilniaus Aikido Aikikai Federacija?
Būtų ne visai teisinga sakyti, kad ši Federacija surengė seminarą. Ji tik suteikė salę, kad seminaras įvyktų. Šiuos seminarus organizuoja tik Aikikai Chombu Dodzio ir kasmet meistrai, važiuodami į kitas šalis, apsilanko ir Pabaltijo miestuose. Taigi, Aikikai Chombu Dodzio pasirūpina savo atstovų kelionės maršrutu ir grafiku, taip pat apmoka jų kelionės išlaidas. Vietinės organizacijos atskirose šalyse yra iš anksto perspėjamos apie būsimą vizitą ir turi be kita ko paruošti dodzio, užsakyti viešbutį (ir pranešti Chombu Dodzio kur apsistos sensėjus ir seminaro vykimo vietą bei adresą), informuoti ir sudaryti visoms su Aikido susijusioms organizacijoms prieinamas sąlygas dalyvauti seminare.

Ar Vilniaus Aikido Aikikai Federacija turi išskirtinę teisę priiminėti šiuos meistrus ir būti Aikikai Chombu Dodzio atstovu?
Visų pirma, nei viena Aikido organizacija Lietuvoje nėra ir negali būti oficiali Aikikai Chombu Dodzio atstovė. Kalba gali būti tik apie oficialų organizacijos pripažinimą. Be to Tarptautinio Aikido Centro (Aikikai Chombu Dodzio) įstatuose yra tam tikri reikalavimai, kuriuos patenkinusi Federacija gali tikėtis oficialaus Aikikai Chombu Dodzio pripažinimo (žiūrėkite www.aikikai.or.jp, straipsnis 2.1). Pagal šiuos įstatus, oficialaus Aikikai Chombu Dodzio pripažinimo bet kuriai Aikido organizacijai suteikimas nereiškia, kad ši organizacija gali vadinti save atstovu ar tuo labiau Aikikai Chombu Dodzio filialu. Taip pat tai nereiškia, kad ši organizacija turi išskirtinę teisę ar padėtį plėtojant Aikido savo šalyje. Kas nori sužinoti daugiau informacijos apie šį klausimą gali pasižiūrėti www.aikikai.or.jp arba informacinį biuletenį “Aikido” Nr.5 (Aikikai Chombu Dodzio filialo Maskvoje klubo KOINOBORI leidinyje.

Daugelis mūsų klubo narių ir seminaro dalyvių, pastebėjo nemažai skirtumų tarp technikos, kurią mes atidirbinėjame treniruotėse ir tos technikos, kurią daro kitų klubų atstovai. Su kuo tai galėtų būti susiję?
Tai gali priklausyti nuo daugybės faktorių. Mūsų nuomone, svarbiausia yra pastovus ryšys ir bendradarbiavimas su meistrais iš Chombu Dodzio. Šiuo metu Pabaltijo šalims nėra paskirtas pastovus oficialus kuratorius, tačiau šis klausimas Aikikai Chombu Dodzio yra sprendžiamas. Šiuo metu Europoje ir mūsų šalyje Aikido klubuose vyrauja tendencija ir siekimas pasimokyti su kuo daugiau meistrų. Tai nėra visai teisinga, ir ypač tiems, kurie tik pradeda mokytis Aikido. Žmogus gali pasimesti technikos ir stilių įvairovėje ir atsidurti aklavietėje, savo nuomonę laikydamas aukščiau visko. Taigi, susidariusioje situacijoje daugelis treniruojasi seminarų forma (atidirbinėja techniką, sužinotą seminaruose). Todėl kyla klausimas: “Ar galima pasiekti gerų/rimtų rezultatų, treniruojantis tokiu būdu?”. Kaip pataria daugelis meistrų, iš pradžių būtina laikytis vieno meistro ir visas jėgas nukreipti viena linkme.

Gal žinote kokie yra sensėjaus Josinobu Irie atsiliepimai apie seminarą ar bendro lygio įvertinimą?
Dažniausiai meistrai (o ypač japonai) nėra linkę atvirai rodyti savo palankumo ar nepasitenkinimo? Jie gali tai parodyti netiesiogiai, pavyzdžiui, iškviesdami uke technikos demonstravimo metu. Tokiuose seminaruose Aikikai Chombu Dodzio meistrai dažniausiai būna mandagūs ir savo pastabas išsako labai santūriai, nenorėdami nieko įžeisti.

Kiek klubo narių dalyvavo seminare?
Seminare dalyvavo virš 50 žmonių. 25 asmenys iš mūsų klubo.

Jūsų nuomone koks Aikido lygis Lietuvoje?
Į šį klausimą geriau atsakys mūsų sensėjai ir kuratoriai iš Maskvos. Nes Jų Aikido patirtis didesnė ir Jiems yra su kuo palyginti Aikido lygį ir padėtį Lietuvoje. Paskutinį klausimą mes peradresavom seminaro dalyviui, Maskvos Aikido Aikikai Federacijos instruktoriui A. Kirejevui, ne kartą dalyvavusiam ne tik daugelyje kasmetinių seminarų Maskvoje, kuriuos vedė žinomi meistrai iš Aikikai Chombu Dodzio, tokie kaip S. Seki (7 Dan), C. Mijamoto (7 Dan), T. Kuribajasi (6 Dan), bet ir seminaruose, kuriuos vedė Chombu instruktoriai Europoje. Štai jo įspūdžiai iš seminaro:

Seminaras paliko labai ryškius įspūdžius. Irie sensėjus metodiškai aiškino, kaip racionaliau panaudoti savo kūną, kelius, pečius, pabrėždamas, kad bazinę techniką reikia tobulinti kiekvieną dieną. Irie sensėjus taip pat daug laiko skyrė taisyklingo ukemi aiškinimui ir demonstracijai, kas, užsiiminėjančiam Aikido europiečiui, yra labai aktualu. Taip pat buvo ir negatyvių momentų. Mūsų delegacijos narius nemaloniai nustebino Vilniaus Aikido Federacijos (vadovas G. Amkoladze) narių išdidumas ir pasipūtimas, tuo pačiu esant pakankamai žemam techniniam lygiui. Norėtųsi pasakyti, kad taip nusiteikus, pasiekti sėkmės Aikido – taikos mene – jiems vargu ar pavyks. Iš kitos pusės, Aikido Aikikai klubas SŪKURYS, paliko gerą įspūdį. Klubo nariai labai stengiasi, kruopščiai mokydamiesi visų Aikido subtilybių, iš čia akivaizdus techninio lygio augimas. Norėtųsi padėkoti Aikido Aikikai klubo SŪKURYS vadovybei ir nariams už šiltą ir draugišką priėmimą, palinkėti mūsų draugams iš Lietuvos sėkmės mokantis ir vystant Aikido, tvirtumo ir kantrybės populiarinant šį kovos meną Lietuvoje, o taip pat viso ko geriausio.

FacebookmailFacebookmail