454 Views

Klubo Prezidentas Pranas Golovač 2002-ųjų metų rudenį kartu su delegacija iš Maskvos keliavo į Pasaulinį Aikido Centrą Aikikai Chombu Dodžio, esantį Tokijuje (Japonija). Delegacijai vadovavo Aikido Aikikai klubo KOINOBORI Prezidentė Marina Karpova (4 Dan Aikikai), kuri į Chombu Dodžio atvyksta jau ne pirmą kartą. Kai kurie šios delegacijos nariai atvyko stažuotis į Chombu Dodžio vieneriems metams. Čia atvyksta besitreniruojantys Aikido iš viso pasaulio.

Pranas Golovač – pirmasis oficialus Lietuvos Aikido atstovas iš klubo SŪKURYS, kuris atvažiavo mokytis į Aikikai Chombu Dodžio, buvo pristatytas Trečiajam Aikido Došu (Kelio paveldėtojui) Moriteru Uešibai ir pakviestas pokalbio. Taip pat jis buvo susitikęs su Chombu Dodžio vadovybe: Jonemoči sensėjumi (8 Dan) – Tarptautinio padalinio Aikikai Chombu Dodžio Direktoriaus Pavaduotoju; Ch. Somemija sensėjumi (7 Dan) – Tarptautinės Aikido Federacijos Generaliniu Sekretoriumi ir M. Tani sensėjumi (6 Dan). Susitikimo metu buvo apsvarstytos Aikido vystymosi Lietuvoje perspektyvos, taip pat Tarptautinių atestacijų taisyklės Aikido Aikikai Klube SŪKURYS, kurioms vadovaus mokytoja M. Karpova (4 Dan Aikikai), jai oficialiai leista atestuoti Kiu ir Dan kategorijoms.

Klubo SŪKURYS Prezidentui teko didelė garbė būti supažindintam su visame pasaulyje garsiais Aikido meistrais: Došu Moriteru Uešiba ir meistrais Jasuno sensėjumi, Seki sensėjumi, Mijamoto sensėjumi, Osava sensėjumi, Sugavara sensėjumi, įgyti daug patirties ir pasisemti žinių iš tiesioginio šaltinio. Ši kelionė Prano Golovač gyvenime tapo vienu ryškiausiu įvykiu, nes jam teko garbė aplankyti Aikido tėvynę, prisiliesti prie Aikido ištakų ir treniruotis su meistrais, menančiais treniruotes, kurias vedė pats Aikido Įkūrėjas Morichėjus Uešiba. Morichėjus Uešiba paliko didelį dvasinį paveldą ir padarė didelę įtaką visam kovos menų pasauliui. Jo paveldu domisi ne tik besitreniruojantys Aikido ir kitais kovos menais, bet ir tie, kuriems įdomi rytų kultūra ir tradicijos. Daugelis žmonių, kurie skaitė Morichėjaus Uešibos memuarus, eiles ir poemas, pastebėjo didelius šio žmogaus nuopelnus ateinančioms kartoms ir žmonijai, puoselėjant taiką visame pasaulyje. Todėl, pasak Prano Golovač, jį pasitiko taiki ir harmoninga atmosfera, tvyranti Chombu Dodžio.

Gavęs leidimą, Pranas Golovač aplankė Aikido Akademiją. Joje yra trys apmokymo lygiai: pradinis, vidutinis ir aukštasis. Treniruoja aukšto lygio meistrai S. Seki sensėjus (7 Dan), Osava sensėjus (6 Dan)… Akademijoje ypatingas dėmesys skiriamas klasikinės bazinės technikos “kichon” išmokimui. Pratimas dalomas į fragmentus. Paskui sensėjus skaičiuoja, o mokiniai visi kartu atlieka kiekvieną fragmentą, stengdamiesi viską atlikti aiškiai ir konkrečiai. Taip mokiniai pajunta bendrą ritmą, išmoksta laikyti ir sekti suėmimą ir tampa judrūs. Bendras ritmas sujungia jų dvasią į vieną komandą.

Keletas klausimų Pranui Golovač apie kelionę

Jūs buvote Japonijoje. Ką galėtumėte pasakyti apie šią šalį?
Pirma, kas man padarė didžiausią įspūdį, tai Fudži kalno vaizdas pro lėktuvo iliuminatorių, kai mes skridome virš Japonijos. Jis man priminė Dievą, sėdintį ant žemės, arba didžiulę šventovę. Kai aš atsistojau ant Tekančios Saulės šalies žemės, mane nustebino žmonių ramumas ir neskubėjimas. Užsieniečiai labai skiriasi savo temperamentu nuo vietinių gyventojų.

Kas Jums labiausiai patiko Japonijoje?
Japonijoje man patiko senos ir naujos kultūros suderinimas, nedidelės, ramios ir jaukios gatvės ir gatvelės. Mane nustebino daugybė žmonių gatvėse dieną ir vakare, atrodė, kad vyksta šventė. Mūsų kelionės metu Japonija šventė Kultūros dieną. Šią dieną nedirbama. Visi linksminasi ir švenčia, daugelis eina į šventyklas. Japonijoje daug nuostabių šventyklų, yra labai gražūs Sintoistų vartai, išreiškiantys dvasios galingumą ir didingumą. Patiko parke esantys tvenkiniai su didžiuliais karpiais.

Jūs buvote pačioje Aikido širdyje – AIKIKAI Chombu Dodžio. Kokius įspūdžius paliko susitikimas su Došu Moriteru Uešiba ir Aikido meistrais Chombu Dodžio?
Aš lankiau visas rytines treniruotes, kurias vedė Došu. Rytais treniruotė prasidėdavo 6.30. Treniruotės buvo labai intensyvios – vienos valandos trukmės. Reikėdavo “pagauti” tempą. Kai kurie dirbo labai aktyviai, iš visų jėgų. Būdamas Došu treniruotėse pamačiau, ko reikėtų siekti. Treniruotėse man teko didelė garbė, kai Došu man skyrė dėmesio. Po rytinių treniruočių visi skubėjo į darbą, o mes ėjom į pradinukų treniruotes, kurias vedė Mijamoto sensėjus, Osava sensėjus, Sugavara sensėjus. Čia galima gerai įsidėmėti techniką, nes ne visi sensejai skiria pakankamai dėmesio pagrindinėms rankų ir kojų padėtims. Lankydamas vyresniųjų treniruotes vakarais pas Seki sensėjų ir Sugavara sensėjų, asistavau jiems kaip uke, demonstruojant techniką besitreniruojantiems. Chombu Dodžio sensėjai demonstruoja savo techniką su učideši (deshi (jap.) – mokinys, učideši – besitreniruojantis Aikido, kuris gyvena, treniruojasi ir dirba Dodžio.. Tai ne tik didelė garbė, bet ir atsakomybė. Ne kiekvienas gali būti učideši. Jie asistuoja įvairiems sensėjams, o tai reiškia, kad privalo gerai atlikti ukemi, būti judrūs, prisitaikyti prie tam tikro sensėjaus technikos ypatumų. Skiriasi sensėjų dėstymo stilius. Asistuojant vienam sensėjui, učideši turi judėti lengvai ir greitai, o kitam – judėti mažiau ir naudoti daugiau jėgos suimdamas.

Ar pasikeitė Jūsų nuomonė apie Aikido po kelionės į Japoniją?
Mano nuomonė tik pasitvirtino. Aš įsitikinęs, kad einu teisingu Keliu. Dėkoju savo kuratorei M. Karpovai (4 Dan AIKIKAI), kuri nurodė teisingą Aikido Kelią. Tai mūsų laikais ir yra svarbiausia. Taip sunku neprarasti krypties, kai aplinkui labai daug organizacijų, kurios, pasivadinusios Aikido, dėsto kitokią techniką, negu mokė Įkūrėjas Morichėjus Uešiba. Taip pat manau, kad treniruodamiesi, vadovaujant Japonų meistrams, Lietuvoje galime vystyti gerą Aikido.

Ar planuojate ateityje stažuotis AIKIKAI Chombu Dodžio?
Taip, būtinai, planuoju stažuotis Centre reguliariai.

Aikido Dojo SŪKURYS

Kovos menų mokykla, kuri specializuojasi kovos menų srityje nuo 1998 m. ir turi novatorišką programą fizinių ir dvasinių ypatybių ugdymui. Treniruotės, stovyklos, seminarai suaugusiems, jaunimui, paaugliams, vaikams ir šeimoms.