
AIKIDO AIKIKAI ASOCIACIJA „SŪKURYS“ įgyvendino projektą „Fizinis aktyvumas ir sveikatingumas bendruomenėje ir viešose atvirose erdvėse įtraukiant visas amžiaus grupes siekiant veiklas priartinti prie žmogaus kasdieninio gyvenimo“.
Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
Bendra projekto trukmė 2022-07-01 – 2023-09-30
Tikslas: skatinti vaikų, jaunimo ir suaugusių asmenų reguliarų fizinį aktyvumą ir formuoti jiems įprotį būti aktyviais, turinčiais fizinio aktyvumo raštingumą.
Uždaviniai:
1. Įtraukti tikslinės grupės dalyvius į aktyvaus ir reguliaraus fizinio aktyvumo užsiėmimus 2022 – 2023 metais.
2. Įtraukti tikslinės grupės dalyvius į itin didelio fizinio aktyvumo (tipas: asmeniniai iššūkiai) užsiėmimus 2022 ir 2023 metais.
3. Organizuoti fiziškai aktyvų jaunimo užimtumą 2022 ir 2023 metų vasaros metu.
4. Organizuoti fizinio aktyvumo plėtrą Lietuvoje.
Numatytos veiklos: Aikido užsiėmimai, Sporto ir sveikatingumo maratonai, Vasaros stovyklos, Išvažiuojamieji fizinio aktyvumo užsiėmimai.
Pasiekti rezultatai:
– Bendras veiklų dalyvių skaičius fizinio aktyvumo pratybose buvo 456.
- Vaikai (5 – 17 m.) – 270 dalyvių.
- Suaugusieji (18 – 64 m.) – 186 dalyvių.
- Iš jų: vyrai – 280 dalyvių.
- Iš jų: moterys – 176 dalyvių.
– Bendras veiklų dalyvių skaičius stovyklose buvo 40.
Projektas prisidėjo prie Aikido užsiėmimų, stovyklų ir maratonų populiarinimo bei leido padidinti vykdytojo veikloje dalyvaujančią narių bendruomenę ir kartu Facebook bendruomenę.
Projektas leido sustiprinti ryšius su aplinkinių miestų gyventojais, ieškančiais fizinio aktyvumo.
Projekto tikslinių grupių pasiekti rezultatai, ypač įgytos žinios, įgūdžiai ir suformuoti įpročiai, turės teigiamos reikšmės jų fiziniam aktyvumui ateityje ir, kartu, pagerino emocinę ir sveikatos būklę.
Išskiriami trys projektu pasiekti prioritetai:
I prioritetas:
3 iš 4 projekto veiklų buvo skirtos didinti fizinį aktyvumą naudojant arti žmogaus esančias atviras erdves:
I veikla sporto ir sveikatingumo maratonai, II – vasaros stovykla, III – išvažiuojamieji fizinio aktyvumo užsiėmimai.
Sporto maratonai organizuojami išimtinai prie Balsio ežero – šio ežero prieigose nepriklausomai nuo oro sąlygų (pvz., šaltis ir lietus leidžia grūdintis, vykdyti šokimo į eketę ir pan. užsiėmimus). Šios veiklos dalyviai yra šios vietovės gyventojai. Maratonų veikla yra filmuojama, video medžiaga talpinama pareiškėjo Facebook paskyroje.
Vasaros stovyklos organizuojamos Vilniaus r. gamtoje tarp ežerų ir miškų, šiose erdvėse dalyviai vykdo sportinio aktyvumo veiklas.
Išvažiuojamieji užsiėmimai buvo organizuojami aplink Vilnių 150 km esančių miestų parkuose, kuriuose veiklas vykdė aplinkiniai gyventojai.
Tokiu būdu, veiklų dalyviams (ir Facebook sekėjams I veikloje) patraukliai ir suprantamai buvo vedamos treniruotės ir aiškus jų turinys leido suprasti ir asmeniškai pamatyti bei suprasti, jog fizinio aktyvumo veikloms puikiai tinka arti žmogaus esančios atviros erdvės, veiklų vykdymui oras nebuvo svarbus.
II prioritetas:
Visose projekto veiklose dalyviai teoriškai ir praktiškai buvo supažindinami su fizinio aktyvumo svarba, jo įtaka organizmui, sveikatai ir gerai savijautai, traumomis ir sužeidimais, raumenų, sausgyslių ir nervų paskirtimi ir veikimu, ligų prevencija, sveikos gyvensenos principais, teisinga mityba. Kiekvienas dalyvis teoriškai įsisavino ir praktiškai išmoko atlikti apšilimo pratimus, bazinius fizinio stiprinimo pratimus, jėgos, ištvermės didinimo, tempimo ir lankstumo pratimus, taip pat suprato tokių pratimų paskirtį. Ugdomas dalyvių fizinio aktyvumo suvokimas, padedant pamatyti treniruočių naudą ir jas tęsti ne todėl, kad taip reikia, o todėl, kad norima. Kiekvienas dalyvis išmoko pratimus atlikti taisyklingai ir teisingai. Maratonų grupės papildomai susipažino su grūdinimosi technikomis kaip būdu išplėsti sveikatinimosi suvokimą, o Aikido užsiėmimų grupės – papildomai lavino Aikido judesius ir technikas. Treneris pratimų sunkumą parinkdavo pagal kiekvieno dalyvio fizinį ir emocinį lygį, nesukeldamas jiems streso, taip pat kontroliavo jų taisyklingą atlikimą. Treneris stebėjo ir pasižymėjo dalyvių progresą, rezultatus aptarė su kiekvienu jų individualiai.
III prioritetas:
Reguliarūs Aikido užsiėmimai vyko 10 mėn. po 2 kartus per savaitę po 75 min., taigi buvo visiškai tenkinami fizinio aktyvumo krūvio (150 min./sav.), reguliarumo (2 k./sav) ir tęstinumo (10 mėn.) reikalavimai. Sporto ir sveikatingumo maratonai, kaip skatinantys reguliarias fizinio aktyvumo veiklas, taip pat visiškai atitiko krūvio, reguliarumo ir tęstinumo reikalavimus. Maratonų metu dalyviai pirmą mėn. dalyvavo fizinio aktyvumo veiklose 21 d. iš eilės, tuomet ilsėjosi, kitą mėn. – vėl 21 d. iš eilės dalyvavo veiklose ir po jų vėl ilsėjosi (maratonas 1 grupei trunka 3 mėn.). Tai leido turėti nestandartinį reguliarumą, tačiau tokio reguliarumo efektyvumas, remiantis moksliniais tyrimais, buvo net aukštesnis už 2-3 kartų per savaitę treniruotes, kadangi leido susiformuoti aktyvumo įpročiui: įpročiui susiformuoti reikia 21 d., o kai maratono metu 21 d. veiklos kartojamos 3 kartus, įprotis buvo ne tik sukuriamas, bet ir sustiprinamas.
Projektas įgyvendintas sėkmingai ir įgavo tęstinumą, kuris jau vykdomas.