943 Views

Dviejų dalių treniruočių apranga, kurią dėvi Aikido kovos meno praktikuotojai, vadinama keiko-gi (jap. keiko – treniruotė/pamoka, gi – drabužiai) arba kimono (Vakaruose paplitęs pavadinimas; jap. kimono – dėvimas rūbas). Treniruočių rūbai, skirti konkretiems kovų menams, gali būti atitinkamai vadinami dziudo-gikarate-giaikido-giKeiko-gi sudaro: švarkas, kelnės ir diržas. Viršutinė keiko-gi dalis vadinama uwa-gi (jap. uwa – viršutinis, gi – drabužiai). Keiko-gi kelnės vadinamos shitabaki (jap. kelnės). Keiko-gi, nepriklausomai nuo lyties, dėvimas kaire puse į viršų, atvirkščiai japonai rengia tik mirusiuosius.

Nors pastaruoju metu nevengiama naudoti ir pusiau sintetinių audinių, tradiciškai keiko-gi pasiuvimui naudojama balinta arba nebalinta medvilnė. Skirtingiems kovų menams yra naudojami skirtingo pynimo ir pasiuvimo keiko-gi. Svarbi savybė pasirinkimui – audinio svoris. Jis matuojamas pasveriant kvadratinį audinio metrą. Kuo daugiau treniruočių metu atliekama metimų ir griebimų už rūbų – tuo sunkesnis ir tvirtesnis yra siuvamas keiko-giDziudo ir sambo kovinėse sistemose yra naudojamas net virš 1000 g/m² sveriantis audinys (priklausomai nuo žmogaus sudėjimo). Siekiant išsaugoti viršutinės kimono dalies (švarko) formą ir patvarumą, švarko audinys būna viengubo arba dvigubo pynimo, su sutvirtinimais apykaklės, pečių ir rankovių srityse. Didžiąją dalį kimono svorio sudaro būtent šis, viršutinis, drabužis. Apatinė kimono dalis (kelnės) dažniausiai yra mažesnio svorio ir lygaus paviršiaus. Kadangi Aikido kovos mene yra dažnai atliekamos technikos ant kelių – naudojami dvigubo audinio įsiuvai kelių srityje.

Smūgių technikomis pasižyminčiose kovinėse sistemose (pvz., karatekimono pasiuvimui naudojami lengvesni, 200-400 g/m² sveriantys audiniai. Iš lengvesnio audinio pasiūti keiko-gi dažniausiai rekomenduojami ir vaikams bei pradinukams.

Aikido-gi pasiuvimui yra naudojamas balintos arba nebalintos medvilnės, vidutinio svorio (400-800 g/m²) audinys. Spalvoti keiko-gi dažniausiai nėra naudojami. Pagal pasiuvimą šis keiko-gi panašiausias į dziudo-gi, tačiau yra minkštesnis apykaklės srityje bei apatinėje, aplink klubus esančioje, dalyje (sritis, kuri yra apdengiama hakama). Švarko nugarinėje dalyje gali būti įsiūta siūlė (nebūtinai). Rankovės yra siauresnio pasiuvimo, kadangi dažniausiai yra atliekami griebimai ne už rankovių, o už rankų. Aikido treniruotėse nėra priimtina raitotis rankoves, todėl jų ilgis turi siekti plaštakos kauliuką arba būti aukščiau jo (iki 3 cm). Kimono plotis turi būti toks, kad priekines jo dalis būtų įmanoma nutiesti iki priešingų šoninių siūlių. Moteriškame kimono variante pageidautinas papildomas surišimas krūtinės srityje. Kelnių ilgis – aukščiau blauzdų kauliukų, su dvigubu audiniu kelių srityje bei įsiuvu tarpukojo srityje. Įgijusiems juoduosius diržus svarbu, kad iš po hakamos nesimatytų keiko-gi kelnių, net ir judėjimo metu.

Aikido naudojamas 5-6 cm pločio diržas. Vaikams leidžiama ryšėti spalvotus, atitinkančius jų įgytą Kyu lygmenį, diržus. Kyu lygmenis įgiję suaugusieji ryši baltus diržus, o išlaikę Dan kategorijos egzaminus – juodus. Diržas rišamas ant klubų, mazgas turi būti maždaug 5 cm žemiau bambos, ten, kur yra kūno (svorio) centras (hara)Aikido kovos mene itin svarbu išsiugdyti šio centro pajautą, todėl toks rišimo būdas yra tarsi papildoma priemonė, siekiant sutelkti dėmesį ties šiuo centru treniruočių metu.

Renkantis keiko-gi svarbu žinoti, kad po pirmojo skalbimo medvilnė susitraukia. Retsykiais gamintojai etiketėje nurodo, ar pasiuvimui panaudotas jau išskalbtas audinys, ar ne. Visgi dažniausiai pagal ūgį perkamas keiko-gi yra keliais centimetrais didesnis nei reikia, todėl prieš dėvint patartina jį išskalbti. Nepatariama keiko-gi balinti bei džiovinti saulėje ar džiovykloje.

Skalbti keiko-gi patartina po kelių treniruočių, 30-40 laipsnių temperatūroje. Po kiekvienos treniruotės svarbu keiko-gi išdžiovinti, priešingu atveju yra rizikuojama „priauginti“ būrį bakterijų, provokuojančių įvairius odos ir kt. susirgimus. Pravartu prisiminti, kad netvarkingas, suplyšęs ar prakaito bei pelėsių kvapais persismelkęs kimono reiškia nepagarbą partneriui bei gali tapti nenoro su jumis treniruotis priežastimi.

Aikido keiko gi lankstymas

Paveiksliukas iš: wikimedia.org

Net nepradėję treniruotis, tradiciniais samurajų rūbais apsivilkę Aikido mokiniai tarsi susilieja į kūno ir sielos vienį, patiria visų reiškinių nedalomumą. Sėkmės to siekiant:)

Straipsnį parengė ir redagavo 

Margarita K., Laisvė A.Aikido Dojo Sūkurys  

Aikido Dojo SŪKURYS

Kovos menų mokykla, kuri specializuojasi kovos menų srityje nuo 1998 m. ir turi novatorišką programą fizinių ir dvasinių ypatybių ugdymui. Treniruotės, stovyklos, seminarai suaugusiems, jaunimui, paaugliams, vaikams ir šeimoms.